• Celem naszej świetlicy szkolnej jest:
    - zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i pobyt w  miłym i   bezpiecznym otoczeniu,    
    - tworzenie optymalnych warunków do rozwoju uczniów,
    - rozwijanie zainteresowań uczniów,
    - propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu,
    - pomoc w odrabianiu prac domowych,
    - rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej oraz współdziałania w grupie.

    W świetlicy szkolnej realizujemy plan pracy opiekuńczo - wychowawczej opracowany przez wychowawców grup.
    W ramach ciekawego spędzania czasu organizujemy dla dzieci różne formy zajęć:

    - zajęcia z zakresu żywego słowa (głośne czytanie, konkursy czytelnicze, pogadanki, zabawy słowne, małe formy teatralne, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, zgaduj- zgadule, zagadki literackie, słuchowiska radiowe, gry stolikowe, dydaktyczne itowarzyskie).
    - zajęcia plastyczno- techniczne (malowanie farbami plakatowymi, akwarelami, „mokre w mokrym”, rysowanie ołówkiem, różnymi rodzajami kredek, papieroplastyka, kompozycje z różnych materiałów, modelowanie z plasteliny, masy solnej i papierowej, wycinanie i wydzieranie itp.).
    - gry i zabawy ruchowe (zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, mini- konkursy sprawnościowe, gry zespołowe, ćwiczenia udoskonalające sprawność fizyczną- zabawy skoczne, rzutne, bieżne).
    - zajęcia umuzykalniające (słuchanie śpiewu, muzyki, bajek muzycznych, śpiewanie piosenek, gry i zabawy rytmiczne ze śpiewem i muzyką)

    WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_SWIETLICY_SZKOLNEJ(1).pdf

    Regulamin_swietlicy_szkolnej.doc

     

     

     Dzień Matki https://padlet.com/dgoralczyk/kt4wt3bi0lmvpvsd

     
    W tym tygodniu będziemy poznawać nasz piękny kraj https://padlet.com/dgoralczyk/lxz1pgvxjydd80p

     

     
    OZDOBY Z MASY SOLNEJ
    Przepis na masę solną:
    ·       1 szklanka mąki
    ·       1 szklanka soli
    ·       1/2 szklanki mąki ziemniaczanej (+5 pkt. do lepienia małych przedmiotów)
    ·       2 łyżki białego kleju szkolnego w płynie (+5 pkt. do wytrzymałości)
    ·       3/4 szklanki wody
    ·       olej lub oliwka do opędzlowania (+5 pkt. do niepękania podczas pieczenia)
    Wszystko wrzucamy do jednej miski, zalewamy zimną wodą, wyrabiamy dokładnie (ok. 10 minut) i gotowe.
    Wykonane wyroby wypiekamy w piekarniku elektrycznym w temperaturze 75°C (bez termoobiegu) przez ok. 2,5 godziny – żadnych spękań, a odkształcenia niemal niezauważalne.
    1.    Zawieszki lub breloczki
    Na początku tworzymy z masy kształt, który nas interesuje – możemy to zrobić za pomocą gotowych foremek lub ręcznie. Następnie wykałaczką dodajemy różnego rodzaju detale (ten krok jest opcjonalny i można go pominąć). Kolejno, np. słomką (można również użyć do tego wykałaczki lub patyczka do szaszłyków) robimy otwór na sznureczek lub tasiemkę i w takiej formie wkładamy naszą zawieszkę do piekarnika. Po wyjęciu można pomalować ją lakierami do paznokci bądź farbami.

    2.    Różyczka
    Wydzielamy z masy kawałek, który początkowo rolujemy w dłoniach, by uzyskać podłużny kształt, a następnie rozwałkowujemy go wałkiem do ciasta. Uzyskany pasek skręcamy jak na zdjęciach poniżej. Po wykonaniu tej czynności lekko spłaszczamy spód i robimy niewielki otwór (najlepiej wykałaczką lub patyczkiem do szaszłyków). Następnie naszą różyczkę wkładamy do piekarnika. Po wyjęciu można pomalować ją lakierami do paznokci bądź farbami.
     
    3.    Podstawki na podgrzewacze
    Wydzielamy z masy kawałek, który następnie formujemy w kulkę. Następnie uzyskaną kulkę lekko rozpłaszczamy w dłoniach, a potem wygładzamy wałkiem do ciasta (pamiętajmy, że podstawka nie może być za cienka, więc staramy się jej za mocno nie rozwałkowywać). Kolejnym krokiem jest nadanie kształtu – w tym przypadku mogą być to gotowe foremki lub przyłożenie okrągłej zakrętki, np. od słoika i odcięcie nadmiaru. Kiedy już wykonamy tą czynność należy naszym podgrzewaczem odcisnąć miejsce, w którym będzie się on później znajdował. Następnie wykałaczką lub patyczkiem do szaszłyków dodajemy detale (dla uzyskania bardziej ozdobnego wyglądu możemy z masy dodać inne elementy, jak np. liście, kwiatki czy nasze różyczki). Kiedy uzyskamy już zadowalający efekt wkładamy naszą podstawkę do piekarnika, którą po wyjęciu malujemy lakierami bądź farbami.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Zadania bez nudy 1

    Zadania_bez_nudy_cz.I.pdf

     

    W tym zestawie zadań zaczniemy od ćwiczeń, w których dziecko wybierze niepasujący do innych obrazek, a następnie uzasadni swój wybór, wskazując kategorię, do której zaliczają się pozostałe obrazki.

    W kolejnym zadaniu popracujemy nad skupieniem uwagi i spostrzegawczością...dwa kafelki zamieniły się miejscami...które? Na to pytanie odpowie dziecko.

    W kolejnej aktywności pojawią się wieże w kubeczków. Podobnie jak w poprzednim zadaniu dziecko  będzie szukało zmian.

    Pozostaniemy przy zabawach kubeczkowych. To zadanie można wykonać budując wieże z kubków lub kolorując załączoną kartę pracy. Zwróćcie uwagę, że kubki na karcie nie mają kolorów, zaznaczone są tylko konturowo. Zadaniem dziecka jest określenie, na podstawie legendy, ich kolorów. Żeby było to możliwe muszą wykonać szereg działań matematycznych.

    Zestaw Zadania bez nudy 1 zakończymy grami planszowymi. W pierwszej będziemy budować (kolorować) pełne linie, w drugiej pobawimy się literami.

     

    Zadania bez nudy 2

    Zadania_bez_nudy_2.pdf

     

    Ten zestaw zadań rozpoczyna się obrazkowym sudoku. Możecie wybrać kartę z owocami lub z wiosennymi nowalijkami. Karta składa się z dwóch części: kratownicy oraz obrazków, które należy wyciąć. Po wycięciu dziecko nakleja je na kratownicę, w taki sposób, żeby nie powieliły się ani w linii pionowej, ani w linii poziomej. Jeśli wolicie, to obrazki możecie wykorzystać zamiast do sudoku, to do memory albo do ułożenia rytmów.

    Kolejna propozycja to gra planszowa „Dodajemy, sumujemy...”. Do tej gry potrzebujecie wydrukowanej planszy, dwóch kostek i pionków. Zamiast ustawiać pionki możecie też kolorować wybrane pola.

    W następnej aktywności ponownie potrzebne nam będą nożyczki i klej...tym razem będziemy odwzorowywać budowlę. Karta składa się z dwóch części: strony z wzorcową budowlą i elementów do wycięcia. Wycięte elementy przyklejamy na czystej kartce, w taki sposób, żeby „zbudować” zamek pokazany na wzorze.

    Nie rozstajemy się jeszcze z klejem i nożyczkami...będą nam potrzebne przy przyklejaniu papierowych kubków. W tym zadaniu dziecko podzieli wyrazy na sylaby, a następnie „zbuduje” kubeczkową wieżę.

    Kolejna aktywność to wiosenna krzyżówka...litery znajdujące się na zielonych polach stworzą hasło.

    Kolejne zadanie to dobrze nam znane „kółko i krzyżyk”, tylko w lekko odświeżonej wersji. Zanim dziecko zaznaczy kółko lub krzyżyk, musi wykonać działanie matematyczne przypisane do tego pola.

    Ostatnie zadanie z drugiego zestawu zadań bez nudy, wymaga od dziecka dużego skupienia uwagi i słuchania ze zrozumieniem...w ćwiczeniu tym dziecko będzie kolorować odpowiednie pola na podstawie ustnej instrukcji

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Dzisiaj kilka propozycji zabaw z małymi elementami kodowania, takich, które można wykonać z dzieckiem w domu, bez drukowania i bez używania komputera. Potrzebne nam będą przedmioty, które raczej znajdą się w każdym domu, więc śmiało możecie te zadania wysłać rodzicom swoich dzieci.

    Z krzesła na krzesło

    Co nam będzie potrzebne?

    Krzesła, kilka ulubionych maskotek, klocki, kartki, kredki i nożyczki...oraz chęć do zabawy.

    Zacznijmy od łatwiejszych aktywności...

    Połóż we właściwym miejscu...

    Po_we_w_a_ciwym_miejscu.pdf

    Przygotuj krzesło i kilka zabawek (pluszak, klocki, piłka...). Ustaw krzesło i poproś, żeby położyło dziecko zabawki zgodnie z podaną przez ciebie instrukcją np.: 

    Połóż misia na krześle,

    Połóż niebieski klocek pod krzesłem itd.

    Możecie zabawę wzbogacić o wspólne ułożenie jakiejś niezwykłej opowieści związanej z przedmiotami, które biorą udział w tej zabawie

    Wspólne budowanie

    Wsp_lne_budowanie.pdf

    Do tej aktywności potrzebne nam będą klocki. Najlepiej sprawdzają się typu lego, ale jeśli macie inne, to też będzie ok. 

    Do pierwszej aktywności z klockami potrzebujecie dwóch identycznych zestawów klocków, składających się z kilku klocków każdy. Jedna osoba tworzy budowlę, druga nie podgląda. Następnie osoba, która zbudowała coś z klocków, tłumaczy jak ma to zbudować druga osoba. Instrukcja musi być bardzo precyzyjna, żeby udało zbudować się identyczną konstrukcję

     

    Z krzesła na krzesło

    Z_krzes_a_na_krzes_o.pdf

    W tej aktywności dziecko „zaprogramuje” rodzica, albo rodzic „zaprogramuje” dziecko.

    Potrzebne będą krzesła (4-6), które ustawiamy tak jak na poniższym zdjęciu. Osoba, która zostanie zaprogramowana siada na jednym z krzeseł, a następnie wykonuje wszystkie podane przez drugą osobę komendy. Potem można zamienić się rolami.

     

    Kolorowe kwadraty...kolorowe klocki

    Kolorowe_kartki_kolorowe_klocki.pdf

    Do tej zabawy potrzebujecie 16 karteczek (4 kolory po 4 kartki z każdego koloru) lub tyle samo klocków. Karteczki dają masę możliwości. Na poniższym zdjęciu opisałam dwie z nich, ale to tylko początek. Zauważcie, że regularnie ułożone kartki, tworzą coś na kształt maty do kodowania...a to nam otwiera wiele nowych możliwości...

     

    Tworzymy wspólny kod...

    Tworzymy_wsp_lny_kod.pdf

    To już ostatnia propozycja na dzisiaj...tym razem przygotujcie kartki, nożyczki, kredki. Wytnijcie koła lub kwadraty i zaprojektujcie na nich dowolne symbole graficzne. Ustalcie co będą oznaczały, 

    następnie stwórzcie kod pamiętając o tym, żeby zacząć go zielonym kołem a skończyć czerwonym.

     

     

    galeria_wielkanocnych_prac_plastycznych.pdf

     

     

    WIELKANOCNY ZAJĄCZEK Z ROLKI

     

    Na pewno widzieliście już nie raz zajączki z rolek po papierze toaletowym, u nas też nie mogło ich zabraknąć!

    Potrzebne będą: rolki po papierze toaletowym, farba, pędzelki, kreatywne oczka, małe, białe pomponiki, małe plastikowe łyżeczki, kawałki kolorowych zmywaków kuchennych (lub filcu), czarny flamaster, nożyczki, dwustronna taśma samoprzylepna, kartka białego papieru (u nas plastik)

    Aby wykonać zajączki wystarczy pomalować rolki i poczekać, aż wyschną. Następnie przyklejamy wszystkie elementy buzi – uszy, oczy, nos, ząbki i dorysowujemy wąsy. Na każdy przyklejany element naklejamy wcześniej kawałek taśmy dwustronnej (jeśli nie mamy taśmy używamy zwykłego kleju). Poniżej znajduje się instrukcja wykonania zajączka. Miłej zabawy 😊


     

    OZDOBNE STOJAKI NA JAJKA
     
    Do wykonania potrzebujesz: rolki po papierze toaletowym, kleju, nożyczek, kolorowy papier/bibuła, farby, spinacze biurowe.
     
    Instrukcja wykonania:

     


    Wytnij i złóż dno, jak pokazano, aby Twoje stojaki na jaja mogły być łatwo przenoszone i mogły pomieścić jaja różnej wielkości. Ważne jest, aby dobrze złożyć krawędzie, aby ustabilizować kształt. Cztery części nakładają się na siebie, więc powinno wystarczyć do utrzymania kształtu razem, ale możemy dodać trochę kleju - po prostu dla bezpieczeństwa.

     

     
     
    Trawiasta łąka z kwiatem spinacza. Po pomalowaniu całego stojaka farbami można dodać jakąś ozdobę, np. wstążkę. 
     
     
    Kura z jajkiem. Jedyną trudną częścią może być przyklejenie grzebienia, dlatego najlepszym sposobem na stabilne trzymanie się go będzie nacięcie kawałka głowy na środku. Następnie należy nanieść trochę kleju w otwór i włożyć grzebień. 
     
     
    Kosz z motylkiem. Rączkę koszyka można wykonać z kolorowego papieru lub papieru do pieczenia, ale także z czegoś mocniejszego, jak np. drucik kreatywny czy zwykły drucik. 
     
    Miłej zabawy!
     

     

    KRÓLICZEK Z SERWETKI

    1. Przygotuj serwetkę - może być to zwykła papierowa serwetka w jednolitym kolorze.

    2. Rozłóż ją, tak aby powstał prostokąt.

    3. Złóż ją na pół (poziomo).

    4. Złóż prawą część serwetki wzdłuż środkowej linii.

    5. Złóż lewą część serwetki wzdłuż środkowej linii.

    6. Odegnij prawy dolny róg serwetki do góry.

    7. Odegnij lewy dolny róg serwetki do góry, tak aby powstał kwadrat.

    8. Przygotuj prawą część serwetki do zgięcia do środka.

    9. Złóż prawą część serwetki do środka.

    10. Złóż lewą część serwetki do środka.

    11. Odwróć serwetkę.

    12. Zagnij dolny róg do góry.

    13. Podnieś całą serwetkę i przytrzymają z jednej strony kciukiem, a z drugiej palcem wskazującym i zroluj, zakładając jeden róg pod drugi.

    14. Uformuj serwetkę.

    Gotowe:)

    https://www.youtube.com/watch?v=TzgKeCIEu3E

    https://www.youtube.com/watch?v=muekT5tsstw

    KRÓLICZEK

    Do wykonania tego papierowego króliczka potrzebujesz kartki papieru – kwadratu o dowolnych wymiarach, mazaków lub kredek.

    https://www.youtube.com/watch?v=WvlwgnIEZms

    ORIGAMI PŁASKIE Z KÓŁEK

    Możesz wykonać własną kompozycję świąteczną wykorzystując kółka.

    Na początek na kolorowym papierze rysujemy cyrklem okręgi różnych rozmiarów – mniejsze i większe. Można też odrysować okrągłe kształty od różnych przedmiotów. Następnie wycinamy gotowe okręgi, układamy je i przyklejamy według wymyślonej koncepcji na kartkę.

    Oto kilka przykładów wielkanocnych obrazków znalezionych w internecie.


     


     


     

    Króliczek  ze skarpetki 

     

    Potrzebujecie:

    skarpetki - dowolny kolor, sznurka, taśmy, nożyczek, ryżu, flamastra albo naklejek.  Wasz króliczek będzie wyglądał prawie jak żywy!
     
    WYKONANIE
     
    Krok po kroku:
    1. Wsypujemy ryż do skarpetki. Żeby się nie rozsypywał na boki, najlepiej użyć  lejka
    2. Wypełniamy ryżem 3/4 skarpety i zawiązujemy supełek.
    3. W połowie skarpety wypełnionej ryżem przewiązujemy sznurkiem (dość ciasno!) drugi supeł – zając ma już tułów i głowę!
    4. Niewypełnioną część skarpetki (jej podwójną warstwę) rozcinamy wzdłuż na pół do końca – do supełka.
    5. Ukazujące się powoli uszy zająca wyrównujemy nożyczkami w szpic na górze – każdą z czterech części.
    6. Krok nieobowiązkowy: wersja dla bardziej zaawansowanych – można dwie warstwy każdej z zajęczych uszu zszyć nitką z igłą.
    7. Szykujemy sobie gadżety do ozdabiania: z filcu /papieru wycinamy zęby, nosek (mój w kształcie serduszka), oczy, przygotowuję ogonek i kokardki.
    8. Przyklejamy wszystko na pyszczek (oprócz ogonka :P) klejem typu Vicol, Super Glue itp. Zostawiamy (przykładamy czymś twardym) do wyschnięcia.

     

    Link do filmu jak wykonać

    https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8

     


     

 • Galeria zdjęć

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 44 im. prof. Jana Molla w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 7 w Łodzi
   • kontakt@zszp7.elodz.edu.pl
   • +48 42 686 48 89
   • ul. Kusocińskiego 100
    94-054 Łódź
 • Biuletyn informacji publicznej